You are currently viewing Végezzünk piackutatást! – de ki a piac?

Végezzünk piackutatást! – de ki a piac?

Szerencsés vagy - azt csinálod, amit szeretsz!

/Ebben a cikkben a piackutatás témáját járjuk körbe./

Hétfői posztomban már pedzegettem, hogy nem is olyan egyszerű ez a kézműves vállalkozói lét, mint ahogy azt sokan gondolnák – joggal. Hiszen valljuk be, mi jobbat lehet elképzelni annál, mint hogy azt csináljuk, amit igazán szeretünk!? Ez egy álom meló!

Igen, amikor már 10 éve vagy a szakmában és boldogan tervezgethetsz, ötletelhetsz, mert megvan a fix vevőköröd; a weboldalad, a webshopod és az összes online felület, amin jelen vagy, olajozott gépezetként működik…

Node, most rázzuk le szépen magunkról ezt a csillámport, és nézzük meg, hogy mi is a valóság!

A kreatív világ rögös útjai

A ma induló posztsorozatommal szeretnék Neked komolyabb betekintést adni ebbe a kreatív világba, a maga szépségeivel és nehézségeivel együtt.

Másik célom, hogy azon kézműves társaimnak is hasznos információkkal, tapasztalatokkal szolgáljak, akik még a kézműves vállalkozás indítása előtt járnak és őszinte, egyenes véleményt szeretnének olvasni a témában.

Sikersztorikat ugyan lehet olvasni, de az oda vezető úton kevesen osztják meg véleményüket, tapasztalataikat, mert ez bizony egy rögös út, és az ember szívesebben olvas lányregénybe illő csodaeseteket, mintsem a nyers valóságot.

Ha az elsőre vagy kíváncsi, akkor térj vissza pár év múlva, mert szívből remélem, hogy akkor már én is a kerítés másik oldaláról fogok integetni. 😉

Ha azonban kíváncsi vagy arra, hogy egy kézműves vállalkozás hogyan jut el a nulláról a mínuszon keresztül a pluszba, akkor tarts velem!

Hobbiból megélhetés

A kézműves vállalkozások szinte kivétel nélkül mind hobbiból növik ki magukat, ebből kifolyólag rutintalanul, már-már esetlenül indulnak útjukra.

Az enyémmel sem történt ez másképp. Van egy elképzelés arról, hogy mivel is szeretnénk foglalkozni, de hogy az hogyan fogja megtalálni a célközönségét… nah, arról halvány lila fogalmunk sincs.

És itt jön a képbe az első paradoxon, amivel mai napig nem jutok dűlőre. Ugyanis a marketing-szakértők mind azzal kezdik tanításaikat, hogy mielőtt bármibe belekezdenénk, végezzünk piackutatást! Nézzük meg, hogy az embereknek valóban igényük van-e arra, amit csinálunk!?

Mindenek előtt végezz piackutatást!

Ez a tanács számomra ezer sebből vérzik.

Az első gondolatom onnan indult, hogy egy kézműves vállalkozás általában egy hobbiból növi ki magát, ergo már réges-rég foglalkozunk valamivel, és ezt a valamit szeretnénk egy felsőbb szintre emelni. Ezért a “mielőtt bármibe belekezdünk”… kezdetű mondatnak eleve nincs értelme.

Végezzünk piackutatást! Ahhoz, hogy egy statisztikailag szignifikáns, érdemi eredményeket felmutató kézműves piackutatást végezzünk, nem elég 50 vagy 100 embert (sok esetben ismerőst, vagy ismerős ismerősét) megkérdezni arról, hogy tetszik-e nekik az, amit készítünk / kínálunk. Egy kézműves vállalkozás komolyabb vevőköre ugyanis soha nem az ismerősökből fog kikerülni. Az első pár hónapban támogatásképpen sokan fognak vásárolni, ami nagyon jó motivációt ad az elején – egyben félrevezető is lehet -, de ez a kör nagyon hamar bezárul, és utána csak kapkodjuk a fejünket, hogy miért állt le minden.

Melyik a jó piackutatási forma?

A piackutatás mely formáját érdemes egyáltalán használni? A legkézenfekvőbb nyilvánvalóan egy on-line kérdőív, amit relatíve rövid idő alatt el lehet készíteni ingyen, és már ki is lőhetjük az éterbe.

Egy on-line kérdőívhez nem kell személyes jelenlét, nem duzzasztja senki telefonszámláját, és időponthoz sincs kötve, éjjel kettőkor is ki lehet tölteni. Szuperül hangzik, nem?

Azonban őszintén (!), ki az, aki teljesen ismeretlen emberek kérdőívét töltögeti ki szabadidejében bármilyen ajándék vagy juttatás felajánlása nélkül – pusztán jófejségből?

Végezzünk piackutatást! - de ki a piac? 1

Márpedig, ha a kitöltőknek egyéb juttatásokat kell felajánlani, akár letölthető anyagokat, akkor ott már egy feltehetőleg jól vagy jobban átgondolt marketing terv van a háttérben. Azaz, már rég nem hobbiról, meg tapogatózásról beszélünk.

Fel a kezekkel, aki az egyelőre hobbiból készített termékeihez komplett letölthető anyagokat állít(ana) össze, hogy megfelelő számú embertől tudjon visszaigazolást kapni a terméke leendő létjogosultságát illetően!?

Na ugye!? Nem túlzottan valóságszagú ez a kezdeti marketing tanács.

Mit adjak a válaszokért cserébe?

Ugyanez érvényes, ha nem letölthető, hanem kézzel fogható ajándékról van szó. Melyik kézművesnek van induláskor arra kapacitása, kerete, hogy ingyen készítsen több száz terméket ajándékba 1-1 kérdőív kitöltéséért cserébe!? Mert ugye senki nem gondolja, hogy 20 válaszból messzemenő következtetéseket lehet levonni!?

De menjünk tovább ezen a gondolatmeneten!

Hol végezzük a piackutatást?

Hol promotálnánk a piackutatásunkat?

Adja magát, hogy a közösségi média felületeken. Ám ne felejtsük el, hogy még mindig indulás előtt álló kézműves vállalkozásról beszélünk!

A közösségi média felületek használata nem olyan triviális, mint azt elsőre gondolnánk.

Egy-egy hirdetés beállításához rengeteg egyéb, háttérbeállítás szükséges, amire kezdőként aligha van rálátásunk. Valamint, ha nem feketén akarjuk csinálni a vállalkozásunkat, akkor a hirdetések után kötelező bevallani az ÁFA-t akkor is, ha alanyi adómentesek vagyunk. Az ÁFA-bevalláshoz pedig MÁR rendelkezni kell adószámmal, ami indulás előtt képtelenség.

A farkába harapott kígyó esete

Tehát, adott egy hobbi, amiből szeretnék megélni, de mielőtt így döntök, mérjem fel profin a terepet, amit jogszerűen úgy tudok megtenni, hogy már működik a vállalkozás valamilyen formában.

Persze, kilőhetek egy kérdőívet a privát Social Media oldalaimon is, amire az ismerősök és azok ismerősei jobb esetben válaszolnak, de ne csodálkozzak, ha majd arcon csap a valóság, ha ezekre a válaszokra, mint kőbe vésett tényállásokra tekintek a továbbiakban.

Ezzel pedig körbe is értünk. Ahhoz, hogy egy kézműves vállalkozást kellőképpen meg tudjunk alapozni, és minden szükséges információt be tudjunk szerezni a leendő piacunkról, ami az induláshoz szükséges, már eleve el kell indítani a vállalkozást.

22-es csapdája.

Akkor mégis mi a megoldás? Hogyan tovább? Mit kezdek ezzel a helyzettel? Mik a lehetőségeim?

Ezekre a kérdésekre igyekszem válaszolni a következő bejegyzésekben.

Ha közelebbről érdekel a kézműves vállalkozói lét mikéntje, kövesd be Insta oldalamat is, ahol rengeteg témát dolgozok fel ezen a területen – időnként egy kis önismerettel, önfejlesztéssel fűszerezve.

Várlak szeretettel bármely felületemen!

Vélemény, hozzászólás?